6 days ago

Zielono-błękitna infrastruktura tylko w mieście?

Gościem audycji "Zielono-błękitna infrastruktura wokół nas"  jest dr Monika Szewczyk, która podkreśla, że zielono-błękitna infrastruktura odgrywa kluczową rolę w miastach w kontekście zmian klimatycznych i ochrony różnorodności biologicznej.

Zielono-błękitna infrastruktura to sposób gospodarowania przyrodą, który łączy korzyści dla ludzi (np. retencja wody, ochładzanie powietrza) z ochroną bioróżnorodności. Ważne jest, aby traktować ją jako sieć funkcjonalnych elementów, np. parków, dolin rzecznych czy zielonych dachów.

 W obliczu coraz dłuższych, gorących okresów letnich i gwałtownych opadów, miasta muszą być przystosowane do ekstremalnych warunków pogodowych. Zielono-błękitna infrastruktura wzmacnia "odporność miast" na takie zjawiska, podobnie jak układ immunologiczny w organizmie.

Pomysł tej infrastruktury sięga końca XIX wieku, ale dziś jest bardziej istotny niż kiedykolwiek. Wdrażanie jej oznacza lepsze wykorzystanie istniejących zasobów i wprowadzanie naturalnych elementów w przestrzeń miejską.

W przeszłości zieleń miejska była postrzegana głównie jako element estetyczny. Obecnie podkreśla się jej funkcje ekologiczne, takie jak poprawa jakości powietrza, ochrona przed upałami i wspieranie innych gatunków.

Dr Monika Szewczyk zachęca do bardziej świadomego i konsekwentnego wdrażania rozwiązań zielono-błękitnych w miastach.

Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Copyright 2024 All rights reserved.

Version: 20240731